Logo IPM Building

Galerie 8smička

Galerie 8smička - ipmb.cz
Galerie 8smička

Galerie 8smička

Industriální areál bývalé továrny na sukno v Kamarytově ulici v Humpolci, původně z konce 19. století, se od roku 2018 proměnil na kulturní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, s galerií, kavárnou, knihkupectvím. Rekonstrukce a přestavba na novou kulturní instituci Vysočiny dle projektu OK PLAN ARCHITECTS začala na podzim 2016 a byla ukončena na jaře 2018.

Exteriér - ipmb.cz
Exteriér

Exteriér

Nová střešní krytina, kompletní rekonstrukce fasády, vše v černém odstínu a především atypická tovární ocelová okna s dvojskly jsou hlavními prvky exteriéru objektu.

Interiér  - ipmb.cz
Interiér

Interiér

V přízemí se nachází vstupní prostor kavárny, knihkupectví zaměřené na uměleckou literaturu, auditorium a výstavní prostory, které přecházejí do 2. NP, kde jsou kanceláře a společenské prostory pro zaměstnance 8smičky, ve 3. NP je depozitář vybavený regálovým systémem.

Relaxační zóna - ipmb.cz
Relaxační zóna

Relaxační zóna

Dubové podlahy s atypickou knihovnou z dubové dýhy, s velkým prosklením do veřejně přístupné galerie.

Auditorium - ipmb.cz
Auditorium

Auditorium

Auditorium je místem pro setkávání nejen milovníků umění, nachází se v přízemní části budovy. Jednu ze stěn této místnosti zdobí autorská stavebnice Špulka dle návrhu Ateliéru SAD, která slouží mimo jiné jako herní prvek pro děti nebo také jako taburet.

Café 8smička - ipmb.cz
Café 8smička

Café 8smička

V přízemí budovy se nachází kavárna s názvem Café 8smička přímo propojená s knihkupectvím a vstupem do výstavních prostor.

Galerie - ipmb.cz
Galerie

Galerie

Výstavní prostory zde byly vybudovány v přízemí s propojením do auditoria a v 2NP. Stropy jsou sádrokartonové a v jejích lemech je vedena technologie a na hranách je umístěno variabilní osvětlení. Podlahy jsou z litých polyuretanových stěrek.

Knihkupectví - ipmb.cz
Knihkupectví

Knihkupectví

Nachází se v přízemí budovy a lze do něj přímo vstoupit z kavárny.

Cena Grand Prix 2018 - ipmb.cz

Cena Grand Prix 2018

Obec architektů udělila „ČESTNÉ UZNÁNÍ“ v soutěži GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2018 v kategorii rekonstrukce galerie 8smička v Humpolci.

Cena Grand Prix 2018

Obec architektů udělila „ČESTNÉ UZNÁNÍ“ v soutěži GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2018 v kategorii rekonstrukce galerie 8smička v Humpolci.

Architektonické studio

Architektonické studio

Bývalá továrna na vlněné látky Karla Trnky, následně hala č. 8 Národního podniku Sukno, prošla low-cost rekonstrukcí již v roce 2010. Hlavním poznávacím znamením se tehdy stala antracitová fasáda. Zásadnější proměnou objekt prošel v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii – zónu pro umění 8smička. Třípodlažní objekt je funkčně rozdělen tak, že v 1np se nachází hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost. 2np zahrnuje výstavní prostory i neveřejnou část se soukromou sbírkou moderního a současného umění. Ve 3np se nachází depozitář vybavený regálovým systémem. Komfort vnitřního prostředí zajišťují technologie na vysoké úrovni, pro běžného návštěvníka skryté a lehce přehlédnutelné. Prostory přízemí a patra měly od začátku omezenou světlou výšku pro účely výstav. Systémem snížených sádrokartonových lemů na výšku 2,6m kolem obvodu každé výstavní místnosti bylo dosaženo vyváženého kompromisu, aby hlavní plocha zůstala ve světlé výšce cca 3,0m. Snížené lemy jsou využity pro vedení vzduchotechniky a ostatních médií jako je elektro, slaboproud, topení, vodovod a kanalizace. Na hraně lemu je umístěn zapuštěný osvětlovací systém. Technologie galerijního umělého nasvětlení Hoffmeister umožňuje nasvětlit exponáty cíleně jen v požadované míře intenzity. Srdcem technologie budovy je strojovna vzduchotechniky a kotelna umístěná v přízemí severní strany domu. Zdrojem vytápění celého objektu jsou dvě tepelná čerpadla vzduch-voda. Velká vzduchotechnická jednotka potrubím rozvádí čerstvý vzduch po celé budově. Podlahy přízemních výstavních prostor a knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka. Pro první patro včetně kavárny jsou použity dubové podlahy, které objektu dodávají domácí atmosféru. Pro vybavení interiérů byla zvolena kombinace domácích dodavatelů- nábytek do kavárny pochází ze sortimentu firmy Ton, vybavení kanceláří a drobné doplňky od architektonického dua Schwestern a společnosti Profil nábytek. Společenskou místnost a kavárnu zdobí 8 ks repasovaných křesel Jindřicha Halabaly. Bar Cafe 8smička je tvořen na míru vyrobenou kompozicí rámů obrazů. Originální autorská stavebnice Špulka z materiálu FlexFoam a korku byla připravena na míru Ateliérem SAD.

OKPLANARCHITECTS - ipmb.cz
OK PLAN ARCHITECTS

Architekt:

OK PLAN ARCHITECTS

Foto: Lukáš Žentel